Bu hiç iki olmadı; akıllı telefonlarda yapay zeka kullanmak için servet ödeyeceğiz

Samsung Galaxy S24 serisi kullanıcıları, belirli yapay zeka fonksiyonları için yakında ücret ödemek zorunda kalabilir. Çin’deki Samsung yetkili deneyim mağazalarına gönderilen bir duyuruya göre, WPS ile işbirliği içinde sunulan AI özellikleri 30 Temmuz 2024 tarihinden itibaren ücretli hale gelecek. Bu tarihten önce Galaxy S24 satın alan ve WPS’e giriş yapan kullanıcılar, yedi gün geçerli 180 WPS AI hakkına ücretsiz sahip olacaklar. Ancak belirtilen tarihten sonra bu AI fonksiyonlarını kullanmaya devam etmek isteyenler, aylık 15 yuan (yaklaşık 2 dolar) veya yıllık 118 yuan (yaklaşık 16 dolar) abonelik ücreti ödemek zorunda kalacaklar.

Samsung ve WPS arasındaki bu işbirliği, AI özelliklerinin nasıl monetize edileceğine dair yeni bir model sunuyor. Ancak, Meitu ve Baidu gibi diğer ortaklıklar için benzer bir ücretlendirme planı olmadığı görülüyor. Samsung ve WPS, ücretlendirme politikaları hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Bu hiç iki olmadı; akıllı telefonlarda yapay zeka kullanmak için servet ödeyeceğiz

Galaxy S24 serisinin yapay zeka özellikleri arasında, kullanıcı deneyimini artıran yapay zeka destekli giriş, çeviri, kayıt, not alma ve kamera işlevleri bulunuyor. Çin’deki bu AI fonksiyonlarının çoğu, kullanıcıya özelleştirilmiş bir deneyim sunmak için yerel üreticiler tarafından sağlanıyor. Örneğin, Baidu’nun Wenxin büyük dil modeli, gelişmiş arama ve çeviri işlevlerinin yanı sıra akıllı özetleme ve jest tabanlı etkileşimler sunuyor.

Samsung, Samsung Notes’a eklenen yeni geliştirilmiş Not Yardımcısı ile kullanıcıların üretkenliğini ve rahatlığını artırıyor. Bu özellik, içerik çevirisinden, düzenlemeye, özetlemeye ve akıllı biçimlendirmeye kadar bir dizi işlevi içeriyor. Ayrıca, cihaz tarafında gerçek zamanlı konuşma metne dönüştürme, çok dilli çeviri ve konuşmacı ayırma yetenekleri entegre edilmiş durumda. Ancak, Galaxy’nin temel AI özellikleri arasında yer alan Canlı Çeviri gibi özellikler henüz abonelik tabanlı bir hizmete geçmiş değil. Samsung’un gelecekte sunucu tarafı Galaxy AI özellikleri için ücret alıp almayacağını zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x