Yapay Zekada Bir Gelişme Daha: Yeni ChatGPT Yüz İfadelerinden Duyguları Okuyabiliyor, Flört Edebiliyor

Teknoloji şirketi OpenAI, yapay zekâ sohbet robotu ChatGPT’nin yeni versiyonu olan GPT-4o’yu tanıttı. Yeni nesil sohbet robotu, abone olmayanlar da dahil herkesin kullanımına sunulacak.

GPT-4o, önceki versiyonlarına göre daha hızlı ve gündelik konuşma diline daha yakın bir dil kullanıyor, hatta zaman zaman ‘flörtöz’ bir üslup bile sergileyebiliyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, yeni versiyon görselleri ‘okuyabiliyor’ ve yüz ifadelerinden duyguları ayırt edebiliyor. GPT-4o ayrıca, kullanıcılarla sesli diyalog kurabiliyor ve ‘hafızası’ sayesinde daha önce verdiği yanıtları hatırlayabiliyor. Yapay zekâ sohbet robotunun yeni versiyonu, daha doğal bir sohbet diline sahip ve sorulara anında yanıt verebiliyor.

YENİ SÜRÜMÜN KUSURLARI NELER?

GPT-4o’nun sesli versiyonunun kullanıldığı canlı tanıtım gösterisinde, yapay zekâ robotu basit bir denklemin çözümü yerine faydalı tavsiyeler vermekle yetindi.

Bazı bilgisayar kodlarını analiz etti, İtalyanca ve İngilizce çeviriler yaptı ve gülümseyen bir insanı gösteren bir fotoğraftan o insanın duygularını okudu.

‘LÜTFEN DUR, BENİ UTANDIRIYORSUN’

Amerikan aksanıyla İngilizce konuşan yumuşak bir kadın sesi kullanan robot, tanıtım toplantısına gelen davetlileri “nasıl olduklarını sorarak” karşıladı. Bir övgüyle karşılaştığında ise, “Lütfen dur, beni utandırıyorsun” yanıtını verdi.

Robot tanıtımda kusursuz değildi; bir noktada gülümseyen bir adamı tahta bir yüzeyle karıştırdı ve henüz gösterilmemiş bir denklemi çözmeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x